Rēķins restorānāMani neapkrāpj. Praktiski nekad. Un, ja arī apkrāpj, es par to nezinu, tādējādi mans ceļojums netiek sabojāts!

Par ko ir stāsts? Par to, ka ir jāizvēlas, kam pievērst uzmanību. Vakar palasīju dažus rakstus pat Itāliju, divos no tiem bija fakta konstatācija, ka “mūs, protams, apkrāpa, jo te taču ir Itālija”. Atvainojiet, bet ar šādu attieksmi – tā arī jums vajag! Es apbrīnoju cilvēkus, kas iztērē ceļojumam tūkstoti bez sirdsapziņas pārmetumiem, bet pēc tam nedēļu nevar nomierināties par to, ka kāds no viņiem paņēma piecus eiro vairāk.

Ziniet, preču pārdošana tūristam pašā saknē ir “krāpšana”. Jūs taču pērkat alu par pieciem eiro. To pašu, ko par piecdesmit centiem atradīsiet lielveikalā. Maksāšana par pakalpojumu vairāk – tā ir ceļojuma sastāvdaļa, tur neko nevar darīt.

Aizejiet austrumos uz tirgu, kaulējieties, nopērciet kādu preci. Pēc tam aizejiet uz lielveikalu un paskatieties, cik lētāk jūs to varējāt dabūt. Bet tas ir lielveikals, tur nav “šova”, tur jūs aiznesat preci līdz kasei, noskenējat svītrkodu un samaksājat tieši tik, cik ir teikts uz cenas. Jums pat jārunā nebūs.

Bez tam, ne vienmēr “cepšanās” par apkrāpšanu ir pamatota. Vari jau mājās pētīt čeku un dusmoties, ka pasūtīji tikai picu un vīnu, ka nekādu coperto neesi pasūtījis. Bet vari pirms tam arī noskaidrot, ka coperto Itālijā jums būs vienmēr – puslīdz burtiski tulkojot – maksa par klātu galdu. Tāpat – ja maizi nepasūtījāt, bet to atnesa, droši ķerieties klāt – jāmaksā tāpat būs.

Un vēl. Ir divu veidu ēdieni. Tie, kas ir ēdienkartē, un tie, kas nav ēdienkartē. Tie, kas nav ēdienkartē, ir “šīsdienas speciālais piedāvājums”, zivis pēc jūsu izvēles no stenda vai tamlīdzīgi. Domājāt, ka, ja “speciālais piedāvājums”, tad lētāk? Nē, tās nav nekādas “biznesa pusdienas”. Tas, ka ēdiens nav ēdienkartē, nozīmē to, ka cenu viņam var izdomāt vēlāk. Tāpēc, ja negribat pārsteigumus, izvēlieties zināmas lietas.

Un vērtīgākais ieteikums, kā nemaz nedot iespēju padomāt, ka jūs varētu apkrāpt. Centieties izskatīties tā, it kā jūs šeit esat jau ilgāku laiku. Taksometru tarifs parasti sarūk ar katru dienu, kuru jūs uzturaties noteiktā vietā. Tam nav sakara ar to, ka jums nemitīgi seko. Tam ir sakars ar to, kā jūs izturaties un nosaucat galamērķa adresi.