Kuršu kāpaPatiesībā dīvaini. Kuršu kāpa ir pavisam tuvu, tikai mazliet tālāk, nekā Daugavpils, taču tur es biju bijis tikai reizi dzīvē, kaut kad ļoti sen pamatskolā. Bet vieta ir patiešām skaista. Sanāca tur brīvdienās divas dienas pabūt, kā arī pie reizes gūt dažas atziņas.

Ar pirmo, droši vien, es nebūšu oriģināls. Es patiešām nesaprotu, kā kādam ceļas roka politiskajās reklāmās sevi slavēt ar Latvijas sakārtotajiem ceļiem. Nu, aizbrauciet uz Lietuvu caur Eleju un Meiteni. Jeb vēl labāk – atpakaļ no Lietuvas. Tad pēc gludajiem leišu ceļiem, sajūtot kratekli, pārņems tāda laba sajūta – esmu atpakaļ mājās!

Un vēl, protams, tas jautājums, kāpēc viņiem autobānis iet no Viļņas caur Kauņu uz Klaipēdu, bet mums vienīgās šosejas, kas uz autobāņa godu varētu pretendēt kaut kad nākotnē, ved no Rīgas uz Jūrmalu, Siguldu un Jelgavu, tai pat laikā daudz noslogotāki un nozīmīgāki ceļi ir izprojektēti tā, lai autobraucējs parastais pēc iespējas ilgāku laiku būtu spiests pavadīt, braucot aiz fūrēm?

Pati Kuršu kāpa ir sasniedzama no Klaipēdas ar prāmi. Prāmji ir divi un kursē nepārtraukti, tā ka nokļūšana pāri prasa aptuveni 20 minūtes. Varētu jau rasties loģisks jautājums, kāpēc viņi neuzbūvē tiltu, bet patiesībā labi vien ir, ka tilta nav, jo tas, ka jābrauc ir ar prāmi, tas rada neērtības un ierobežo gribētāju skaitu. Ja tur būtu tilts, cilvēku uz Kuršu kāpas būtu ievērojami vairāk.

Uz kāpas miestā ar nosaukumu Smyltine (kas droši vien latviski tulkojas kā Smiltene), vēl joprojām ir Jūras muzejs un delfīnu šovs. Jūras muzejs nav nekas iespaidīgs, ja salīdzina ar Dubaijas lielveikala akvāriju, toties tam ir savs pluss – mēs tur varam apskatīt dažādas mūsu platuma grādu zivis. Jā, zinu, karpas varu redzēt arī RIMI, bet tagad es zinu, kāda izskatās dzīva menca.

Toties delfīnu šovs ir līmenī. Pirms tam es biju vienu redzējis Tenerifē, bet šis bija labāks. Pirmkārt, viņa ilgums bija 45 minūtes, pie tam visu laiku bija interesanti. Cilvēki un delfīni atstrādāja iemaksāto naudu ar uzviju. Tā ka – ja ļoti patīk delfīni, nekur tālu nav jābrauc.

Jā, starp citu, ja ir sajūta, ka pie Jūras muzeja un delfinārija gribēsies ko paēst vai padzert, izņemiet kaut kur naudu. Tur par karti var tikai biļetes nopirkt.

Bet man jau pašam labāk patika pati kāpa un mazie ciematiņi. Smukie ciematiņi ir divi – Juodkrante un Nida. Mēs palikām Nidā. Starp citu, rekomendēju viesu namu “Prie Mariu”. 10 vai 15 minūtes ar kājām no centra, pašā lagūnas krastā. Ļoti laipna saimniece, atļāva mums Čempionu līgas finālu noskatīties restorānā, uzcienāja ar pašdarinātu destilātu. Ja vēl būtu noorganizēts, ka uzvar Minhene, nevis Inter, vispār viss ideāli būtu bijis!

Jā, atteicos no dižās Baltijas apceļošanas akcijas, jo šī pati saimniece, kad jautājām, kā to Nidas taku atrast, teica, ka tur nekā nav, nav vērts. Tad nu arī līdz manīm aizgāja, ka tas ir diezgan muļķīgi – akcijas dēļ (ja vēl es pēc balvām rautos…) tērēt laiku, lai apskatītu kaut ko, kas ne pārāk interesē, tādējādi nozogot apskates laiku vietām, kuras patiešām gribu redzēt. Piemēram, pašu kāpu. Atrodama vienkārši – jābrauc uz Nidas kempingu, bet tad aiz kempinga tālāk līdz autostāvvietai. Un tur gan bija patiešām skaisti – vienā pusē lagūna, otrā atklātā jūra, pa vidu smiltis, priedes. Skaisti, vienvārdsakot.

Jā, un kas vēl ir jauki. Viņi tur vēl joprojām zvejo. Un Juodkrantē pārdod zivis ceļmalā. Es tā saprotu, ka latvieši to lietu kā biznesu ir atmetuši un ceļmalās pārdod kūpinātu Norvēģijas sārto lasi, kurš nozvejots ir kādā lielveikalā. Bet tā bute, kuru nopirkām bija daudz labāka par visiem norvēģu zivjaudzētavu lašiem kopā ņemtiem.

Bet pašā Nidā ko redzēt? Nav tur nekādas tādas īpašas vietas vai lietas. Vienkārši skaists, sakopts ciemats ar promenādi lagūnas pusē. Varat pastaigāties, varat iznomāt velosipēdus. Nav jau obligāti vienmēr kaut ko ievērojamu jāredz. Pietiek arī kādreiz vienkārši vidi izbaudīt.