TomātiTomāti pie manis nodzīvoja 54 dienas. Šodien eksperimentu beidzam, jo viņi izskatās pēc tādiem, kurus es noteikti salātos negriezīšu.

Ja tā pavisam godīgi un no sirds, es cerēju, ka viņi pie manis būs vismaz pusgadu. Var jau būt, ka nepareizā laikā pirku, vajadzēja kaut kad mazāk sezonā, janvārī, piemēram. Nu, visas iespējas izmēģināt citreiz. Bet, nu, 54 dienas arī nav slikti, ne?

Nu, un, lai nebūtu tā vienkārši – sabojājās, izmetām – izpreparēju eksperimenta rezultātus beigās tā pamatīgāk. Pirmkārt, “neskartā” bilde – tas pa kreisi ir palodzes tomāts, bet pa labi – ledusskapja tomāts. Tas ledusskapī sākumā izskatījās, ka dzīvos sliktāk, bet, kā redzēsim vēlāk, beigās dažas nianses ir labākas.

Tomāti

Nu, tātad, pārgriezu. Rezultāts tāds, ka no tā, kas dzīvoja ledusskapī, varētu mazlietiņ salātus uztaisīt, ja drosmes būtu, jo viena puse uz aci tīri laba izskatījās. Otra puse, kur tas melnums bija, gan neizskatījās pārāk kārdinoša…

Bet, kā jau es iepriekš minēju, tas melnais nebija nekāds puvums, bet, liekas, ka slimība kaut kāda, kas liek secināt, ka, ja nebūtu piemeties, varētu vēl ilgāk pie manis uzturēties. Bet, kas to lai zina, es neesmu nekāds biologs.

TomātiToties otrs tomāts, ja vēl būtu kādu laiku neaiztikts, būtu par rozīni pārvērties. Žuva, kamēr vienā malā pārplīsa, tad arī izdomāju beigt.

Toties, kas viņā iekšā darījās! Sēklas bija sākušas dzīt asnus. Nu, bezmaz kā tādi kartupeļi. Traks var palikt. Vēl mazliet un baigi veselīgie salāti būtu sanākuši.

Kādi ir mani secinājumi pēc eksperimenta? Tādi, ka tas, ko jums mācīja skolā botānikā, nav vairs 100% taisnība. Un tādi, ka es nezinu, kādas sekas izraisa tas, ka es kaut ko tādu ēdu. Bet var jau būt, ka es, ja ēdīšu ilgi saglabājošos tomātus, arī pats ilgi saglabāšos? Tik jautājums – virs zemes, vai zem zemes.

Labi, bet tas viss pa lielam ir tādas neprofesionāļa pārdomas. Vienīgais, ko es droši zinu, ir tas, ka tie tomāti, kas ātrāk sapūst, tie garšo labāk. Tie, kas piemājas siltumnīcā aug. Pie tam – nesalīdzināmi labāk! Gaidām ražu!