Pludmale

Foto: Jean-Sébastien Roy / flickr.com

Te būs īsais ievads. Man ir pārliecība, ka pastāvīgs 8 stundu darbs birojā ir pagātne, no kuras vajadzētu tikt vaļā. Alternatīva tam ir atbildīgi cilvēki, kuri paveic darbu noteiktajos termiņos un noteiktajā kvalitātē tur, kur viņi to vēlas.

Ir virkne ar dažādām profesijām, par kurām es nespēju saprast, kāpēc vēl joprojām to pārstāvji ik dienu mēro ceļu uz biroju un pēc tam atpakaļ uz mājām. Pirmās profesijas šajā sarakstā noteikti ir dažādi informācijas tehnoloģiju darboņi – programmētāji, analītiķi utt. Respektīvi, cilvēki, kuriem ikdienas darbs pārsvarā ir tikai ar datoru. Protams, šis saraksts ar šiem vien nebeidzas. Juristi, tukša gaisa pārdevēji – praktiski jebkurš, kuram ikdienas pienākumos nav lielāko daļu sava laika pavadīt tiešā komunikācijā ar citiem cilvēkiem. Jā, skolotāji, pārdevēji pārtikas veikalā u.tml. nav pārceļami uz virtuālo pasauli, taču informācijas laikmetā procentuāli arvien lielākai un lielākai daļai cilvēku nav obligāti nepieciešams darba galds birojā. Es pat atļaušos teikt, ka lielākai daļai valsts ierēdņu nav nepieciešams visu darba dienu pavadīt četrās sienās starp pilsētas akmeņiem.

Tai vietā ir iespējama lieliska alternatīva. Darbs mājās. No rīta pamosties, paēd brokastis un jau esi darbā. Jeb arī, ja darbs ir steidzams, no sākuma esi darbā, bet tikai pēc tam paēd brokastis. Vasarā strādā lauku mājā, kur gaiss svaigāks un domas labāk raisās. Ja domas vairs galīgi neraisās, nomaini dekorācijas, aizbrauc uz kādu laiku uz kaimiņvalsti, dekorācijas nomainīt radikālāk. Un, ja gribi paceļot, dari to, jo ne darba devējam, ne klientam nav lielas atšķirības, vai tu esi pa e-pastu vai telefonu sasniedzams šeit vai kādā saulainā pludmalē. Strādāt vari vai nu dienā, vai pa vakariem – nav lielas atšķirības, kurā diennakts laikā dokuments tiek radīts, galvenais, ka laikā.

Protams, tas viss ir iespējams tikai ar atbildīgiem cilvēkiem. Ja cilvēks, kad viņu neuzmana bargais priekšnieka skatiens, uzreiz atslēdzas no darba lietām un pievēršas online spēlēm un aizraujošajai komunikācijai ar draugiem, tad šī lieta nestrādās. Tad viņam ir nepieciešami apstākļi, kuros ir kāds, kurš viņam periodiski pajautā “cik tālu esi ticis”, “parādi”, “kā veicas” tipa jautājumus, kas viņu uztur nemitīgā spriedzē attiecībā uz darbu. Par Saeimā ir redzēti daži, kuri, ja viņus neuzmanītu ar TV kamerām, liekas – gulētu visu laiku…

Bet, ja ir atbildīgi cilvēki, komunikācijas, pat reāla laika, tāpat kā pārējais darbs, ir iespējamas internetā. Atliek tikai vēlēties mainīt vidi un ikdienas plānus.

Jā, un, starp citu, šī arī ir atbilde uz jautājumu – ko darīt laukos, kur ir depresija un cilvēkiem nav darba. Ievilkt internetu!