AlusPirmkārt, disklaimeris. Nē, man neviens nemaksā par Valmiermuižas alus reklāmu šajā bildē. Man vienkārši viņš ļoti patīk, ar lielu atrāvienu no pārējiem aliem. Un glāzes es arī pirku pats par savu naudu. Nav man nekādas savtīgas intereses.

Bet stāsts ir pavisam par kaut ko citu. Es vienmēr esmu mācīts, ka alu ir jālej tā, lai glāze būtu ~45 grādu leņķī, alu jālej lēnām, lai nesaputojas pārāk. Varbūt viena atkāpe no neputošanas var būt tāda, ka īsi pirms glāzes pieliešanas, palaist tecējumu straujāk un stāvāk, lai izveidojas apmēram ceturtdaļglāze putas.

Tad es pirms daudziem gadiem biju Dublinā. Par ginesu nerunāsim, tā liešana ir pavisam cits stāsts, bet alu krogos tur lēja tā. No sākuma atgieza krānu, tad paņēma glāzi, palika apakšā alus strūklai, ļāva tecēt pāri malām un, kad glāze bija līdz malām, tad aizgrieza krānu un alu deva klientam. Toreiz, apmēram pirms gadiem septiņiem man likās – jā, ja alus maksā 4 eiro, tad jau nav žēl tā darīt. Tajā laikā, veicot valūtas konvertāciju, Rīgas krogos alus vairāk par vienu eiro nemaksāja.

Bet arī ne par to ir īstais stāsts. Īstais stāsts ir par to, ka pirms kāda laika klausījos Rick Steves diskusiju par alu, kurā piedalījās cilvēki no dažādām, kopsummā, liekas, septiņām valstīm. Un viens no viņiem, ja pareizi atceros, vācietis teica, ka viņiem ir tāds glāzē liešanas stils, kas saucas “trīs minūšu alus”. Tas ir apmēram tā. Noliec glāzi uz galda un lej tajā alu. Putas, protams, līdz malām. Tad pagaidi kādu laiku, kamēr putas nosēžas, tad pielej vēl. Tad atkal pagaidi un pielej vēl. Paies apmēram trīs minūtes. Uz to, ja nemaldos, skots, varbūt anglis, to tiešām neatceros, piebilda, ka viņiem mēdz būt arī “septiņu minūšu alus”. Toties dānis (šo gan atceros precīzi) teica, ka viņiem gan tā nav, viņiem nav laika, viņi lej tā, lai uzreiz būtu dzerams.

Ko es ar to gribu teikt? Vispār neko, tik vien – lai “trīs minūšu alus” patiešām būtu trīs minūšu, ir jāveidojas putām un tās nedrīkst pārāk ātri nosēsties. Vai tas, ka putas ātri pazūd, ir slikti, es nezinu, par to lai spriež alus speciālisti, bet, ja es ieleju glāzē kādas lielas alus darītavas masu patēriņa alu, un tam putas sasēžas jau pēc desmit sekundēm, tas man liek domāt, ka kaut kas nav līdz galam kārtībā. Cik pamatoti, kā jau teicu, es nezinu.