zvaigznes

Foto: Alex Lin / flickr.com

Tuvākajās dienās būšot novērojams zvaigžņu lietus. Šī nav pavisam parasta un bieži sastopama dabas parādība kā, piemēram, saulriets vai lietus, lai to izbaudītu, ir nepieciešama sagatavošanās. Mēģināšu šeit apkopot visu nepieciešamo informāciju.

Pirmkārt, nepieciešama skaidra nakts. Tas gan jau ka visiem ir skaidrs, ka caur mākoņiem nekādas zvaigznes, krītošas vai stāvošas, saskatīt neizdosies.

Naktij ir jābūt tumšai. Respektīvi, Rīgas centrā diez vai būs kāds zvaigžņu lietus tā iemesla dēļ, ka pilsētas gaismas atspīdēs debesīs. Un mēness arī traucē. Bet šīs tuvākās naktis, liekas, ka būs kā radītas zvaigžņu lietus vērošanai. Mēness nav, mākoņu arī visticamāk, ka nebūs. Atliek tik atrast kādu tumšu vietu.

Tagad, ap 12.augustu ir novērojamas perseīdas, kas nozīmē to, ka ir jāskatās uz Perseja zvaigznāja pusi, lai tās ieraudzītu. Tiem, kas debesīs saskatīt prot tikai Lielo Greizo Lāci, informācijai – jāskatās ir ziemeļaustrumu virzienā.

Lai spētu saskatīt pēc iespējas vairāk meteorītus, nedrīkst skatīties debesīs vienā punktā. Vajadzētu nefokusēt skatienu, bet klīst pa debesīm.

Tātad, atrodiet tumšu vietu, pārliecinieties, ka nav mākoņu un tad ar izklaidīgu skatienu verieties ziemeļaustrumu virzienā. Es arī pamēģināšu.