Foto: tonx / flickr.com

Foto: tonx / flickr.com

Sēņu laiks ir diezgan šausmīgs. Nē, ne tas, ka ir daudz jāstaigā pa mežu – tas ir patīkami un veselīgi. Šausmīgā daļa sākas tad, kad tās sēnes ir jāēd. Vienreiz forši, otrreiz OK, bet pēc tam jau sāk apnikt, bet uz mēneša beigām pret sēnēm jau ir radies naids.

Bet problēma jau nav sēnēs. Problēma ir tāda, ka latviešiem nav sastopamas pārāk daudz sēņu receptes. Sēnes drīzāk tiek izmantotas tikai kā mērces sastāvdaļa, kas kopā ar saldo krējumu piešķir jebkuram ēdienam vienu un to pašu garšu.

Pretstats ir itāļi, kuriem, ja palasa receptes, pārsvarā ir sastopamas tikai viena veida sēnes – funghi porcini, toties receptes ir, vai, cik daudz, pie tam dažādas. Bet, par laimi, ir globalizācijas laikmets, un mums ir iespēja visas iespējas samiksēt un radīt kaut ko jaunu īpaši priekš sevis. Tad, nu, lūk – šogad sākām izmēģināt un radīt viskautko jaunu sēņu pagatavošanas jomā. Te būs pirmais piemērs – spageti ar gailenēm. Recepti atradu internetā, kā parasti, pats to mazliet modificēju. Lūk, manas instrukcijas.

Sameklējam mežā sēnes. Šai konkrētai receptei der gailenes, par pārējām sēnēm pārliecināts neesmu, jo neesmu pārliecināts. Sēnes attīram no gružiem, bet mazgāt, manuprāt, nevajag, jo tad viņas tādas nesmuki mīkstas paliek (lielās, mazajām ūdens nekaitē).

Sagriežam sīpolu un dažas ķiploku daiviņas. Uz pannas izkausējam divas ēdamkarotes sviesta un apcepam sīpolus un ķiplokus. Liekam klāt sagrieztas sēnes un sāli (pēc garšas; sāli pēc garšas, nevis sēnes). Cepam, kamēr sulas gandrīz izgarojušas un sēnes sāk palikt brūnas. Pielejam klāt baltvīnu, cepam, kamēr tas arī izgaro. Pieliekam klāt ēdamkaroti sviesta, samaisām un mazliet pacepam. Tad mērce ir gatava.

Aizmirsu pateikt, ka paralēli ir jāuzvāra spageti. Jāvāra tā, lai tie būtu gatavi tieši tad, kad gatava ir mērce. Tas, lai grūtāk īstenot. Var arī vārīt tā, lai būtu gatavi gandrīz vienlaicīgi. Tad spageti nokāšam, bet tā, lai mazliet (mazliet!) ūdens paliek, katlā pieliekam klāt pagatavoto mērci, uzliekam vāku un visu labi samaisām.

Vismaz man sanāca tik labi, ka šodien esmu gatavs iet mežā!