Foto: Nathan Gibbs

Foto: Nathan Gibbs / flickr.com

Jautājums ir precīzi tik pat komplicēts kā “vai ēst ir dārgi?”. Tas atkarīgs no tā, kā to dara. Piemēram pēdējā Forbes latviešu izdevumā ir aprakstīti pieci ceļojumi pa Krieviju. Pirmais – makšķerēšana ar aprīkojumu, kurš ir ļoti dārgs, tāpēc nedēļa vienam cilvēkam sezonā var maksāt līdz 8200 latiem nedēļā. Es pazīstu cilvēkus, kas makšķerē un gūst baudu no tā, bet viņiem nevienam nav aprīkojuma, kas varētu sastādīt kaut daļu no šīs summas. Bet kaut kā iztiek un pat vairāk – makšķerē ar prieku.

Vēl viens ceļojums – viens brauc uz Sočiem, šķendējas, ka komforta līmenis atpaliek no ārzemju kūrortiem, kas maksā tādu pašu cenu, bet tik un tā brauc. Bet tas cenu līmenis viņam liekot tērēt ģimenes atpūtai ne mazāk pat 1094 latiem dienā. Ja es maksātu tādu naudu, tad, liekas, ka es būtu ļoti neapmierināts, ja mana atpūta atpaliktu no iecerētā līmeņa kaut par vienu mazu procentiņu. Bet, ja godīgi, es pat iedomāties nevaru, kas ir tūkstoti latus dienā vērts, ko nevarētu dabūt par lētāku cenu.

Un tad tur pat blakus pie šiem ceļojumiem, cita makšķerēšana 900 lati vienam cilvēkam par nedēļu. Ja godīgi, man šī ceļojuma bilde pat labāk patika.

Un te nu ir tas. Diviem praktiski līdzīgiem ceļojumiem izmaksas var atšķirties ne divas, ne trīs bet pat desmit reizes. Rūpīga plānošana jums var pat to pašu citiem tik dārgo ceļojumu padarīt stipri lētāku. Tāpat kā vienu un to pašu ledusskapi jums ir iespēja iegādāties par dažādām, ļoti atšķirīgām cenām, jūs arī ceļojumu varat nopirkt vai nu dārgāk, vai lētāk. Kaut vai labs piemērs ir ekskursijas Turcijā. Jūs varat tās pasūtīt viesnīcas recepcijā. Jūs varat šīs pašas ekskursijas nopirkt no jūsu “gida”. Un jūs varat iziet, izmest līkumu līdz centram un nopirkt šīs ekskursijas no citiem starpniekiem. Bet varbūt varat atrast, kur varat nopirkt pa tiešo. Un beigās jūs visi satiksieties vienā autobusā vai gala mērķī.