Steiks ar chimchurri mērciŠo reizi es gaidu jau no paša projekta sākuma. Argentīna. Pirms vairākiem gadiem es aizdomājos – cilvēki ļoti vēlas braukt uz Brazīliju, tas ir kā tāds galvenais gala mērķis Dienvidamerikā, bet es gan nē. Es, ja man liek izvēlēties kaut ko no Dienvidamerikas, noteikti izvēlos Argentīnu. Tas ir droši vien tāpēc, ka man apmēram 60% no ceļojuma motivācijas sastāda galamērķa virtuve, bet par Brazīliju šajā ziņā es gandrīz neko neesmu dzirdējis. Toties Argentīna – steiki, Argentīnas vīns! Un vēl – tas gan nav virtuve – argentīniešu tango mūzika. It sevišķi tā, kuru savā izpildījumā ir realizējuši Gotan Project, kas arī patiesībā nemaz nav no Argentīnas, bet gan no Parīzes. Bet arī Argentīna vairs jau nav nekāda seno indiāņu apmetne, bet gan imigrantes – spāņi, vācieši, īri, itāļi, kas, galu galā, ir kļuvuši par argentīniešiem.

Tātad, kā jau minēju – steiks! Pats pat sevi steiks ir vienkāršs. Sāls, pipari, apcep vienu pusi, apcep otru pusi – gatavs. Un tā vienmēr. Dažādību piedod mērces. Un šoreiz, Argentīnai par godu – čimčurī – chimchurri mērce, par kuru leģendas vēsta, ka tā ir nosaukta par godu vienam īram, kura vārds ir bijis Jimmy McCurry. Tā kā viņa vārdu ir bijis grūti izrunāt, tā arī saīsinājums chimchurry radies.

Lai to visu komplektu (steiks + mērce) pagatavotu, sagatavošanās nebija tik vienkārša kā viens lielveikala apmeklējums. Atgriežamies senajos laikos, kad bija zināms, kas kurā pilsētas malā ir dabūjams, tad arī iepirkšanās bija aizraujošāka. Tagad man te, Ādažos ir līdzīgi. Steikam vajag liellopa fileju. Tieši fileju, jo karbonāde, šķiņķis vai kāds cits liellopa gabals – lai arī kā jūs lūgtos – nekāds steiks nesanāks. Fileja ir dabūjama Elvi. Tālāk – mērcei vajag dažādas garšvielas. Elvi un RIMI ir visādas “kopējās” liellopa, cūkas, vistas gaļai, kartupeļiem (sajaukums, respektīvi), kā arī pašas populārākās – pipari, baziliks utt. Lielākā garšvielu izvēle, lai cik tas dīvaini neliktos, man ir Maksimā ar vienu iksu. Toties, ja vēlos savu argentīniešu virtuves vakaru papildināt ar kādu Argentīnas vīnu, labākā bibliotēka ir tieši RIMI.

Atgriežamies pie chimchurri. Smalki sakapājam trīs pētersīļu iepakojumus (tikai lapas un mīkstos kātus), piecas ķiploka daiviņas. Pielejam puskrūzi olīveļļas. Pieberam tējkaroti maltas paprikas, pustējkaroti jūras sāls, tējkaroti kaltēta oregano (ja ir pieejams svaigs, tad divas ēdamkarotes smalki sakapātas lapas). Mazliet čili pārslas. Man čili pārslu nebija, pieliku mazliet čili pulveri. Un vēl divas ēdamkarotes baltvīna etiķi. Principā, ir gatavs uzreiz, bet labāk uz dažām stundām ielikt ledusskapī, lai sastāvdaļas apmainās ar garšām un kļūst par vienu veselumu.

Steiku vislabāk cept uz ļoti karstām oglēm. Bet tā kā ārā ir ziema, es izmantoju elektrisko grilu. Ja jums ir, varat izmantot grila pannu. Man grila pannas nav, toties ir elektriskais grils. Kā jau teicu – sāls, pipari, dažas minūtes viena puse, dažas minūtes otra puse – gatavs! Trīs minūtes lai pastāv, un tad varat ēst. Man patika mērce uzlikta uz gaļas tā, ka nosedz visu gabalu. Bet tas noteikti ir atkarīgs, cik ļoti jūs mīlat pētersīļus un ķiplokus.

Viens mazs mīnuss visā šajā lietā. Īstā steika gaļa nebūs lēts prieks. Tāpēc, ja vēlaties, lai šķīvī būtu tāds pamatīgs gabals, tad ir jārēķinās ar izdevumiem. Bet, ja izmēram nav nozīmes – Latvijas brūnās fileja no mana piemājas Elvi derēs brīnišķīgi. Par jūsu piemājas Elvi neko nezinu, jo tas tīkls pēc franšīzes principa strādā…

Nākamnedēļ būs Armēnija. Žēl, ka ārā nav vasara. Bet, no otras puses – varbūt saņemties un iekurināt grilu, lai šašliks sanāk vairāk autentisks? Jeb arī pameklēt, ko armēņi ēd tad, kad ārā ir sniegs? Nedēļu laiks domāt.