Šašliks karsu gaumēPagājušās nedēļas Argentīnas virtuve bija tas, ko es gaidīju jau no paša sākuma. Toties sieva ik pa brīdim apvaicājās par Armēniju. Iemesls tam bija restorāns “Aragats” Miera ielā, kur esam vairākas reizes pabijuši. Restorāns ar interjeru nekādu, toties ēdieni – …!!! No turienes arī šīsdienas recepte – šašliks karsu gaumē.

Bet, sākumā – ar ko man asociējas Armēnija. Pirmkārt ar anekdotēm – armēņu radio jautā (un pats arī atbild). Nav ne jausmas, kāpēc armēņu radio jautā un kāpēc pats arī atbild, taču liekas, ka šie joki jau bija priekšā, kad es nācu pasaulē. Un vēl no bērnības atceros vai nu krievu filmu, vai arī franču filmu dublētu krievu valodā, kurā tika dota pamācība, kā atpazīt armēni. Izrādās, ka vienkārši – viņa uzvārdam ir jāskan līdzīgi kā “armjan”. Bogosjan, Grigorjan, piemēram. Tai pat laikā slavenākais armēnis, kuru zinu, ir Šarls Aznavūrs. Nemaz neskan kā armjan. Tāpēc, ka tas nav viņa oriģinālais vārds. Oriģinālais ir Šahnur Vahenag Aznavurjan. Ja visu mūžu dzīvo Francijā un vēlies, lai tavus mūzikas ierakstus kāds pērk, tad saukties par Šarlu Aznavūru ir daudz mērķtiecīgāk.

Armēņu virtuve mums ir samērā pazīstama. Galu galā ilgus gadus bijām kopīgas draudzīgo tautu saimes sastāvdaļa. Biju paredzējis iztikt ar vienu ēdienu, bet man neļāva – teica – tajā restorānā tik garšīgas uzkodas bija, vajag atkārtot. Tad nu arī šoreiz būs kas vairāk par vienu ēdienu. Būs arī uzkodas.

Sākam ar maizi. Armēņu maize ir lavašs. Tas lavašs, kurš ir atrodams praktiski jebkurā lielveikalā – tas nebūs īstais. Kā to lielveikalu variantu tik ilgi saglabā mīkstu – ar zinātnes sasniegumiem, vai tikai tāpēc, ka pēc izcepšanas uzreiz iepako, kur ir ierobežots skābekļa daudzums – nezinu, bet īstais samērā ātri pēc izņemšanas no krāsns paliek ciets. Un tas nemaz nav slikti.

Gatavojam šādi. Siltā (~40 grādi) ūdenī (ceturtdaļglāzē) izšķīdinām ēdamkaroti sausā rauga. Atstājam uz 10 minūtēm, lai sāk dzīvot. Bļodā sajaucam divas krūzes miltus ar pustējkaroti sāli. Lejam klāt atdzīvojušos raugu un trīs ceturtdaļkrūzes siltu ūdeni, samaisam. Uz galda uzberam miltus un mīcām minūtes 10. Sākumā lips pie rokām, bet, nu, strādājat ar miltiem, būs labi. Tad ielejiet bļodas dibenā mazliet olīveļļu un izvārtiet mīklas pikuci tajā, lai no visām pusēm būtu apklāts ar eļļu, atstājiet uz divām, trīs stundām bļodā apklātu, lai mīkla piebriest divkāršā apjomā.

Tad sadaliet to divās daļās, atkal apklājiet uz minūtēm 45. Tad ņemiet pa vienai, izrullējiet apmēram 5mm biezumā taisnstūra formā, liekat uz pannas (uz cepampapīra) un šaujat pirms tam līdz 200 grādiem uzsildītā krāsnī. Cepat, kamēr gatavs (sāk palikt gaiši brūns). Lavašs izdevās, labāk, nekā maize Afganistānas reizē.

Kā nu tā vienkārši maizi ēdīsi, vai ne? Vajag kaut ko uz maizes smērējamu. Izvēle krita uz mutabal batinjan. Starp citu, arī skan līdzīgi kā armjan.

Kamēr mīkla rūgst (tas brīdis bija pirms dažām rindkopām), lieciet krāsnī grilēties lielu baklažānu, pirms tam nogriežot tā galu, ar ko tas dabā ir piestiprināts pie stumbra, un savainojot to ar dakšu vairākās vietās. Es laiku neuzņēmu, bet liekas, ka cepās 250 grādos apmēram 45 minūtes. Nu, skatieties paši – ir gatavs, kad tāds pavisam skumjš un savilcies sāk izskatīties. Tad nolieciet to atdzesēties.

Armēņu uzkodasKad baklažāns atdzisis, nomizojiet to (mizai vajadzētu labi nākt nost, izmantojot tikai pirkstus), sagrieziet, sastampājiet, sajauciet ar krūzi baltā jogurta, trīs ēdamkarotēm olīveļļas, trīs ēdamkarotēm tahini un sāli pēc garšas. Un te noteikti rodas jautājums – kas ir tahini. Tahini ir sezama sēklu pasta. Es, protams, visus veikalus neapbraukāju, bet es teikšu, ka Latvijā to nopirkt nevar. Ko es darīju? Paņēmu seno laiku “Straumes” kafijas dzirnaviņas, piebēru pilnas ar sezama sēklām un samalu. Gan jau ka nebija identiskas tai pastai, kuru var citās zemēs nopirkt veikalā, bet garšu deva.

Kad tas viss samaisīts, dekorējiet ar vidū ielietu olīveļļu un pētersīļa lapu.

Un vēl pie uzkodām – kā nu bez tā – basturma! Ja man ir jābalso par lielāko vērtību, kas nāk no Armēnijas, es savu balsi atdodu par basturmu! To gan es pats negatavoju, nopirku veikalā. Vietējais, “Lāču” ražojums, kas audzēts un gatavots tepat Latvijā, tā ka – ja Armēnija būtu Eiropas Savienībā, šis produkts noteikti nesauktos nekāda basturma, nāktos burtus mainīt vietām, tāpat kā visādiem fetas sieriem un tamlīdzīgiem noteiktu reģionu vēsturiskiem produktiem.

Savukārt kā pamatēdiens – šašliks – kurš gan cits! Šašliks karsu gaumē, bet karsu gaumē ir nevis pati gaļas pagatavošana, bet gan piedevas, jo šašliks jau ir un paliek šašliks – sagriezta, uz iesmiem savērta, grilēta gaļa. Galvenās sastāvdaļas – cūkgaļa, pipari, sāls. Var pielikt sīpolus un pamarinēt kādu stundu. Sāli gan vislabāk piebērt tikai pirms pašas cepšanas, savādāk tas no gaļas izvelk sulas, kas nav labi. Gaļai ir jābūt labai un svaigai, tad nevajag nekādus etiķus. Visas papildus garšas lai nāk ar piedevām. Jā, un, patiešām – ja armēņu gaumē, tad ņemam cūkgaļu. Kādreiz tā nebija, bet cūkgaļas šašliks Armēnijā ir kļuvis par tradicionālāko tieši padomju laika ietekmē.

Piedevas šādas. Krāsnī grilējam uz pusēm sagrieztu baklažānu, papriku un veselus tomātus. Kad dārzeņi gatavi, tiem novelk mizu un bļodā smalki sakapā kopā ar kinzu, pieber sāli. Tieši tik vienkārši.

Un, lai armēņu vakars būtu pilnīgs, man pat izdevās veikalā dabūt armēņu vīnu. Arcruni Areni 1998.gads. Neesmu nekāds someljērs vai savādāks vīna speciālists. Es tik vien spēju paust savu subjektīvo viedokli, vai pasniegtais vīns der kopā ar pasniegto ēdienu, un vispār es vīnus iedalu pēc krāsām un divās lielās grupās – garšīgie un negaršīgie. Šis bija no garšīgo grupas.

Nākamnedēļ atpakaļ uz Karību jūru – atkal viena maza saliņa, šoreiz Aruba.