Ieraksts ārpus kārtas, ārpus visādām patīkamām lietām. Bet es nespēju noturēties. Par to, kur mēs budžetam naudu dabūsim. No Apollo raksta “Budžetu vienojas konsolidēt par 27 miljoniem latu”.

Ņemot vērā nepamatoti strauji pieaugošo nebanku sektora patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu, kā arī to, ka šis sektors netika pienācīgi uzraudzīts, tiek piedāvāts ieviest nodevu šādiem uzņēmumiem speciālās atļaujas (licences) saņemšanai.

Lai saņemtu pirmreizējo licenci šādai uzņēmējdarbībai, būs jāsamaksā nodeva Valsts kasē 50 000 latu apmērā, savukārt, lai turpmāk pārreģistrētu šādu uzņēmumu, ikgadējā nodeva būs 10 000 latu. Plānots, ka, ieviešot šādas uzņēmējdarbības licenzēšanu, papildus valsts budžetā varētu iegūt līdz 8,3 miljoniem latu.

Protams, ļoti iespējams, ka es neko nesaprotu. Ļoti iespējams. Bet tik un tā.

Pirmkārt, kāpēc “nepamatoti strauji pieaugošo”? Es tā saprotu, ka ir brīvais tirgus. To, ko tirgus prasa, tas tirgū tiek piedāvāts. Ja nebanku kredītus gribētu un varētu atļauties ņemt tikai kādi četri cilvēki, tad jau nebūtu tāds pieaugums. Tak šo biznesu īpašniekiem mērķis, tāpat kā citu biznesu īpašniekiem, ir – gūt peļņu. Ja peļņu var gūt, tas nozīmē, ka bizness labi sokas, tātad ir cilvēki, kam šis viss ir vajadzīgs. Tik pat labi jau kādu dienu var pateikt, ka baigi daudz piena pārstrādes uzņēmumi ir saradušies (nu, man tīri subjektīvi šķiet, ka pietiktu ar trijiem), turpmāk jaunu varēs dibināt tikai, samaksājot 100 000, bet esošajiem būs katru gadu 50 000 jāmaksā.

Nākamais. Lasām tekstu un būvējam loģikas formulu. “Sektors netiek pienācīgi uzraudzīts”, tāpēc “būs jāmaksā nodeva Valsts kasē”. Kaut kā dīvaini skan – sektors netiek pienācīgi uzraudzīts, tāpēc mums tagad ir labs attaisnojums papildināt budžeta ieņēmumus un iegūt papildus līdzekļus konsolidācijai.

Nevis, kā mana loģika teiktu, ka – sektors netiek pienācīgi uzraudzīts, tāpēc jādomā, kā uzraudzīsim. Izstrādāsim uzraudzības modeli, aprēķināsim nepieciešamos izdevumus modeļa īstenošanai, prognozēsim sektora izaugumu īstermiņā un vidējā termiņā un izrēķināsim, cik no katra būtu jāiekasē, lai pats sektors apmaksātu savu uzraudzību.

Man tas izskatās vienkārši. Apmēram šādi. Naudas mums nav, bet ļoti vajag. Izskatās, ka nebanku kreditēšanas sektoram nauda varētu būt. Tāpēc izdomājam loģisku pamatojumu un paņemam kādu daļu viņu naudas ieskaitām konsolidācijā. Piepūles nekādas, vai rezultāts būs – to tad jau redzēsim. Mums jau sliktāk nepaliks.

Bet, taču, tā arī varēja pateikt!