Zivju zupa Bermudas gaumēTad, kad pasaka vārdu “Bermuda”, pirmais, kas nāk prātā, ir Bermudu trīsstūris. Atceros, ka bērnībā lasīju grāmatu “Bermudu trīsstūra noslēpums atrisināts” – tā daļa, kur bija spoku stāsti par to, kā tur ir pazuduši kuģi, jahtas un lidmašīnas, likās dikti interesanta, bet skaidrojumu, kas tur tieši ir atrisināts, es tā kā vairs neatceros. Tagad, kad sāku par Bermudu domāt kulinārijas sakarā, atcerējos par trīsstūri. Mans skaidrojums tagad būtu tāds, ka kādreiz tehnika nebija tik attīstīta, mērinstrumenti bija švakāki, tāpēc tādas nelaimes gadījās biežāk; tagad gan nekas tāds vairs nenotiek. Bet, redz kā – ja ieiet internetā, tad var redzēt, ka “Ilustrētā junioriem” saka, ka pēdējo 25 gadu laikā tur ir pazudušas vairāk nekā 150 lidmašīnas. Izklausās nopietni. Tīri vai interese rodas padziļinātāk painteresēties par šo lietu.

Bet var gadīties, ka noslēpums tur patiešām ir un ir atrisināts. Tur esot tāda nelaime kā metāna hidrāta gāzes burbuļi, kas no okeāna dzīlēm iznāk virspusē, samutuļo ūdeni tā, ka kuģis vairs nav vadāms un nogrimst. Bet, ja šis burbulis spēj palēkties pietiekoši augstu, tas spēj notriekt arī pa kādam zemu lidojošam lidaparātam.

Un vispār, kad tur netālu bija slavenā BP naftas avārija, tad par šo pašu vai kādu citu metāna savienojumu bija stāsts, ka viņš dēļ tās avārijas kaut kad drīz nākšot ārā pa nopietno, un tad mums visiem, vai vismaz lielākajai daļai, populārzinātniski izsakoties, būs kirdik. Tā esot dinozauri bojā aizgājuši. Nez viņiem arī kāda naftas ieguves vietas avārija bija? Bet precīzas detaļas es neatceros, un liekas, ka arī šim pasaules galam termiņš jau ir garām.

Labi, bet lai paliek trīsstūris, jo, kad kuģis pazūd jūrā, tad nav vairs nekādas ēšanas. Visa ēšana notiek uz sauszemes – šonedēļ Bermudā, jeb Bermudu salās (kopā apmēram 150 salas, saliņas un rifi, no kurām 20 ir apdzīvotas salas). Bermuda ir Britu aizjūras teritorija (lietot vārdu “kolonija” droši vien nav politkorekti), finansistiem pazīstama kā ofšors, bet tūristiem kā vieta ar rozā smilšu pludmalēm.

Bermudas tipiskākais ēdiens ir Bermudas zivju biezzupa. Viņi paši kā zivi šim ēdienam izmanto to, kas angliski saucās red snapper, bet, tā kā mums te tādu dabūt ir lielas grūtības, es izmantoju pirmo balto zivi, kas likās atbilstoša – akmens asari no Grieķijas (apmēram kilogramu – 3 gab.). Zivis izķidājam (ja kāds veikalā jau nav pacenties) un liekam vārīties 2 litros ūdens. Klāt piemetam veselu sīpolu (ar visu mizu) un divus selerijas kātus. Vārām pusstundu.

Pēc pusstundas nolejam buljonu atsevišķā traukā, sīpolu un selerijas metam ārā, bet zivis noliekam atdzist.

Katlā izkausējam sviestu un apcepam pāris šķēles bekona ar puskrūzi sakapāta sīpola un apmēram ēdamkaroti svaiga timiāna (~ 5 min.). Pielejam buljonu un 100 gramus tomātu mērces. Vārām 10 minūtes.

Tikmēr atdalām zivi no asakām. Pēc 10 minūtēm pievienojam to katlā, kur vārās buljons. Un klāt pieliekam divus sakapātus tomātus, 70 gramus vorčesteras mērci, vienu lauru lapu, trešdaļkrūzi sakapātus pētersīļus un ūdenī izšķīdinātus 30 gramus kartupeļu miltus. Var arī sāli un piparus pēc garšas, bet man pilnībā garšai pietika ar to vorčesteras mērci.

Kad pasniedziet galdā, tad uz vienu porciju piešaujiet tējkaroti tumšā ruma. Bet noteikti pamēģiniet – es izmēģināju gan ar rumu, gan bez – ar rumu bija kaut kāda nianse, tāds kā punkts uz “i”. Vēl vietējie servējot pieliek šerija piparus, bet tā priekš mums jau ir pārāk eksotiska lieta. Vismaz google neradīja iespaidu, ka šerija pipari ir kaut kur tuvākajā apkārtnē sastopami…

Nākamnedēļ Butāna. Tas ir kaut kur augstu Himalajos. Nebūs vienkārši…