Birmas nacionālā zivju zupaBirma ir kaut kas pazīstams, vai ne? Mjanma ir kaut kas pavisam nepazīstams, tik vien kā pirms kāda laika bija dzirdēts par nemieriem Mjanmā. Patiesībā tā ir viena valsts. Birma – tas ir angļu kolonistu nosaukums, bet Mjanma esot vairāk nacionālāks. Tomēr vairākas viņu kopienas drīzāk parakstās zem Birmas nosaukuma, jo tas vismaz, ja ne ir viņu valodā, tad vismaz nav ekskluzīvi tās galvenās tautas izrunas veids. Ja nav manā valodā, tad labāk lai ir angliski. Kaut kā tā.

Pasaulē tāpat šo vietu sauc divējādi. Austrālieši, angļi, franči, amerikāņi to sauc par Birmu, Vācija, Ķīna, Krievija, Japāna to sauc par Mjanmu. Savukārt, man šķiet, ka lielai daļai no 55 miljoniem birmiešu šis jautājums ir sekundārs. Sevišķi tiem 10%, kas vispār rakstīt un lasīt neprot.

Pēdējais, ko es ziņās par Birmu redzēju, bija apmēram 2007. gadā notikušie protesti. Kā izrādās, iemesls bija stipri prozaisks. Valdošā hunta atcēla degvielas subsīdijas. Un budistu mūki bija protestētāju pirmajās rindās. Ja jautājat man – kaut kā neiet kopā. Kāda budistu mūkam ir starpība, cik maksā benzīns? Bet – cēlam mērķim jebkurš iegansts ir labs.

Toties ar ēdienu viss ir kārtībā. Atradu nacionālo ēdienu, kas saucas Mohinga un par kuru nav praktiski nekādu diskusiju. Plāns bija gatavot pagājušā nedēļā, bet tas nerealizējās. Izskatās, ka vasarā ar disciplīnu klibo, bet tas ir saprotams – biroja darbiem papildus ir nākuši dārza darbi. Tāpat arī dažādi svētki vasarā, ja ne ir vairāk, tad vismaz svinēti tiek biežāk. Tāpēc pagājušās nedēļas parāds tika atdots šodien, bet šīs nedēļas ēdienu mēģināsim pagatavot laikā.

Mohinga ir zivju zupa, kas skaitās kā pamatēdiens. Nē, nav pretrunu. Var paēst un nekas vairāk neprasās.

Veikalā pērkam 400 gramus zivi. Receptē bija rakstīts catfish, ko es iztulkoju kā samu. Man kaut kā neliekas, ka tas bija domāts tas pats sams, kuru es nopirku, drīzāk kaut kāds jūras sams, bet, ai, ziniet – bija labs arī šis pats.

Tad vēl, ja reiz esam veikalā, tad nopērkam arī pārējo. Zivju mērci, ingvera sakni, sīpolu, ķiploku, citronzāli, rīsu nūdeles, kurkumu un čili pulveri. Vēl vajadzēs mazus sīpolus, bet man tie ir dārzā!

Gatavojam šādi. Katlā uzkarsējam eļļu, metam klāt sarīvētu sīpolu (jā, sarīvētu, es pieņemu, ka tad viņš labāk izšķīst), 4 saspiestas ķiploka daiviņas, smalki sakapātu citronzāli, sarīvētu ingveru (mazliet, apmēram 2.5 cm), tējkaroti kurkuma, tējkaroti čili pulvera. Sacepam, pielejam pusotru litru ūdeni, 80 gramus zivju mērces, 2 mazus sīpolus, kas sagriezti 4 daļās. Tāpat pielejam četras ēdamkarotes rīsu miltu, kas atšķaidīti ūdenī. Nu, līdzīga mikstūra kā kartupeļu miltus iebiezināšanai lieto. Rīsu miltu, man, protams, nebija. Toties man bija rīsi un Straumes kafijas dzirnaviņas. Ir sajūta, ka zupa tika iebiezināta. Bet var jau būt tas ir tāpat kā es ziemā regulēju mājā siltumu ar nepareizo slēdzi un visu laiku jutu, ka paliek siltāks

Šo visu vajag maisīt un vārīt, kamēr paliek biezāks, tad nogriezt mazāku uguni un vārīt zem vāka 20 minūtes. Tad pieliekam gabaliņos sagrieztu samu (es liku sama fileju, bez ādas) un vārām vēl 10 minūtes.

Paralēli tam visam, uz vārīšanas beigām – pagatavojam rīsu nūdeles. Recepte uz paciņas.

Pasniegšana šāda. Šķīvī (vai bļodiņā) apakšā nūdeles, pa virsu uzlejam zupu. Dekorējam ar papildinājumiem, kas tiek pasniegti atsevišķi, lai katrs var izvēlēties, ko likt klāt. Variācijas – cieti novārīta ola, cepts kabacis, kapātas kinzas lapas.

Šis ēdiens no visiem līdzšinējiem 33 zemju ēdieniem noteikti ir topa augšdaļā. Vienkāršs, bet ļoti garšīgs. Ļoti! Iesaku pamēģināt.

Nākamreiz Burundi. Tas atkal ir Āfrikā. Cik uzmetu aci, atkal pupiņas un rieksti. Jāmēģina kaut ko grilējamu atrast.