Vakariņas Kaboverdes gaumēKaboverde – tas ir portugāļu valodā. Zaļais rags. Angliski runājošiem šī vieta ir Cape Verde. Nav tik līdz galam skaidrs, kāpēc, ja pārtulkoja Cabo par Cape, nepārtulkoja arī Verde…

Kaboverde ir arhipelāgs, kas sastāv no astoņām salām. Tā kā lietus tur līst reti, tam, kurš šo vietu nosauca par Zaļo ragu, ir bijis pie rokas pilnīgi savādāks krāsu paraugs. Bet tomēr, ja mēs uz kartes paskatāmies pa labi – tur atrodas Āfrika ar saviem tuksnešiem un pustuksnešies, tā ka varbūt tiem itāļiem un portugāļiem, kas pirmie spēra kāju uz šīm salām, tās izskatījās pat pārsteidzoši zaļas. Un, vispār – kurš gan vairs var zināt, kā tur izskatījās ap 1456. gadu…

Ar ko ir slavena Kaboverde. Ar mūziku. Zeme, kas dzied. Bez jokiem. Nopietni. Mums ir koru māksla un tamlīdzīgi, bet Kaboverde ir izcelsmes vieta diviem mūzikas stiliem – morna un coladeira. Un nav tā, ka tie ir kaut kādi viņu pašu stili, kas nevienu citu ārpus viņu zemes robežām neinteresē. Sezāriju Evoru (Cesária Évora) zināt? Nu, lūk, te jums pasaules slavena šo stilu izpildītāja! Viņa, starp citu, Rīgā ir bijusi. Ja nemaldos, pat vairākas reizes. Te, lūk, dziesma par Kaboverdi.

Bet vispār Kaboverde izskatās pēc tūrisma galamērķa. Lietus tur līst reti, kas ir slikti zemniekam, bet labi tūristam. Tur var gulēt smiltīs, var ar buru un pūķu sportiem ūdenī nodarboties, var pastaigāties pa takām dažādām, un vietējie esot ļoti draudzīgi. Nezinu, neesmu bijis, bet radās sajūta, ka kādreiz varētu pamēģināt.

Ēdiens šoreiz vienkāršs. Pavisam vienkāršs. Bet pie viņiem tiek pasniegts īpašos gadījumos, piemēram, Jaungada vakarā.

Ņemam, pusi vistas, jeb, piemēram, trīs vistas šķiņķus. Nomazgājam un noņemam ādu. Sakapājam divus vidējus sīpolus. Katlā šos sīpolus apcepam eļļā. Tad liekam klāt vistu, četrus buljona kubiņus un divus litrus ūdens. Sagaidām, kad sāk vārīties, liekam klāt glāzi rīsu. Vārām apmēram pusstundu, kamēr rīsi mīksti. Un tas viss. Var ēst.

Ļoti praktiski, patiesībā. Jaungada vakarā ir jāsvin, tāpēc nav laika ēst taisīt. Šai zupai 45 minūtes un ēdiens gatavs. Pie mums, ar latviešu izēšanās tradīcijām, droši vien, šāds joks neietu cauri.

Nākamnedēļ Kaimanu salas. Kārtējais ofšors.