Ar šķīvi pa pasauli: #47. Kuka salas

Astoņkāju mazuļi Kuka salu gaumēJoks ir tāds, ka es laikam drosmīgs palieku. Jau otro reizi pēc kārtas gatavoju viesiem iepriekš neizmēģinātu recepti. Ja iepriekš bija daudz maz droši, ka būs OK, jo vistu it kā nevarot sabojāt, tad šoreiz risks bija lielāks, jo bija tikai un vienīgi jūras produkti.

Kuka salas. Piecpadsmit salas, kas izkaisītas Klusajā okeānā teritorijā, kas ir apmēram tik pat liela, kā Indija. Iedzīvotāji – apmēram 20 tūkstoši.

Kapteinis Džeimss Kuks salas (patiesībā tikai vienu no viņām, jo, kā jau teicu, attālums starp salām ir gana liels) atklāja 1773. gadā un nosauca tās Sendviča salām. Vēlāk viņš tās pārsauca par Hērveja salām, par godu Bristoles grāfam Hēvejam, kad izlēma, ka “Sendviča salas” labāk piestāvēs tām, ko mēs tagad pazīstam par Havaju salām. Bet uz 1820. gada krievu jūras kartēm Krūzenšterns šīs salas bija pārsaucis par Kuka salām. Atļaušos atzīmēt, ka kādreiz formālā dzīve, izskatās, bija daudz vienkāršāka. Būs Sendviča salas, ai nē, labāk tomēr Sendviča salas būs citas. Svītra pāri, nosaukums jauns. Bet vietējiem iezemiešiem viss vienalga, jo viņi nezina ne, kas ir sendvičs, ne Hērvejs.

Kuku, starp citu, neapēda šajās salās. Patiesībā viņu neapēda arī citās. Viņu tikai labi novārīja, lai varētu viegli atdalīt gaļu no kauliem, bet kaulus saglabāja, lai pēc tam varētu izmantot reliģiskos rituālos. Liekas riebīgi? Nevajag būt lepniem, Eiropā viduslaikos tāpat darīja. Pa itāļu pilīm, baznīcām un klosteriem pastaigājot, ne tādus vien stāstus var atklausīties. Katram savs laiks pāriet nākamajā attīstības līmenī…

Pāriesim pie patīkamākām lietām – pie ēšanas. Šoreiz ēdāju bija paprāvs pulks – meitai uz vārda dienu sabrauca radinieki, tāpēc gatavoju divus ēdienus. Patiesībā, dīvaini, ka tik viegli izdevās atrast no tik mazas zemes veselus divus pagatavojamus ēdienus. Un vēl piedevām – viegli pagatavojamus ēdienus!

Pirmais “ika mata”. Ņemam svaigu zivi – tuncis derēs, lasis arī derēs. Galvenais, lai nav asaku. Sagriežam zivi mazos gabaliņos, pārlejam ar citrona sulu, ieliekam ledusskapī uz apmēram divām stundām. Zivij vajadzētu mainīt krāsu – palikt gaišākai – tas nozīmē, ka citrona sula ir uzsūkusies. Pēc tam pievienojam sakapātus tomātus un sīpolus, labi samaisām un pārlejam ar kokosriekstu krēmu.

Otrs ēdiens tik pat vienkāršs, vismaz manā izpildījumā, jo es astoņkāja vietā ņēmu astoņkāju mazuļus. Garšo apmēram tāpat, bet ir īsāks gatavošanas laiks un ir ievērojami mazāks čakars, jo nekas nav jātīra un jāķidā. Bet galvenais iemesls sastāvdaļas izvēlē, protams, bija tas, ka veikalā lielais astoņkājis nebija, bija pieejami tikai saldēti mazie.

Tātad, ņemam astoņkāju mazuļus, ielādējam katlā, uzliekam vāku un gatavojam apmēram pusstundu. Nolejam ūdeni un atliekam astoņkājus malā. Tad katlā ielejam kokosriekstu krēmu, pieberam piparus un sāli (nepārspīlēt – paši astoņkāji jau ir gana sāļi), karija pulveri un sakapātu sīpolu. Visu to uzkarsējam un pievienojam astoņkājus. Visu kopā pasautējam kādu laiciņu un uzreiz pasniedzam galdā. Piedevām nav nekādas īpašās rekomendācijas, bet globalizācijas laikmetā rīsi būs okei.

Šos ēdienus es esmu gatavs atkārtot. Abus divus. Un arī viesi teica, ka ir garšīgi. Tātad izdevās!

Nākamajā reizē Kostarika. Sen nav pie Karību jūras būts!

Next Post:
Previous Post:
This article was written by
There are 11 comments for this article
 1. IlzeLA at 22:48

  pag, 1) tas zivslops pirmajā brūvējumā tā kā nebija nekā jākarsē? 2) kokosriekstu krēms ir kas? kokosriekstu piens vai arī kaut kas smalkāks?

 2. Armands Brants Author at 23:20

  Jā, pirmajā zivi nevajag karsēt. Jālieto svaigu, jāapstrādā tikai ar citronu sulu.
  Kokosriekstu krēms nav smalkāks par kokosriekstu pienu, tikai biezāks. 😉 Ja ir pieejams, tad veikalā būs blakus kokosriekstu piena bundžai.

 3. Linda at 20:51

  Šodien ēdienu apskatīju žurnālā un konstatēju, ka ēdienkarte Klusā okeāna salās ir līdzīga. Mana taitiešu draudzene stāsta, ka šāds ēdiens ir populārs franču Polinēzijā. Un Klusā okeāna krastos Latīņamerikā arī. Ceviche varētu būt Peru nacionālais ēdiens, tajā zivi vai jūras produktus “gatavo” citronu sulā, bet nepievieno kokosriekstu krēmu. Piedevās ir violetais sīpols, saldais kartupelis un kukurūza. Saprotams, ka latvieša vēderam gandrīz jēls lasis varētu būt vispazīstamākais un pierastākais. Tomēr gan franču Polinēzijā, gan Peru par visderīgākajām zivīm “gatavošanai” citronu sulā atzīst tieši baltās gaļas zivis. Iesaku! Baltās zivs gatavību nosaka pēc zivs krāsas maiņas, tikko krāsa ir kļuvusi pērļu balta – zivs ir gatava.

 4. Armands Brants Author at 21:26

  Jā, es arī būtu ņēmis balto zivi, ja tāda iespēja būtu, bet fileju izvēle mums ir ļoti ierobežota. Es reiz paņēmu kaut kādu balto ne-fileju, traks varēju palikt, kamēr zivi no tām asakām nokasīju… 🙂
  Bet autors receptei rakstīja, ka tunci arī drīkst, un vispār jebkuru fileju drīkst. Tā ka es paņēmu lasi.

 5. Linda at 23:56

  Skumji ar zivju izvēli, vēl skumjāk ar pārdevējiem. Katrs sevi cienošs zivju tirgonis taču izfilē jebkuru zivi pēc pircēja lūguma, Rīgā gan tā nenotiek….

 6. Pingback: Armands Brants, Ar šķīvi pa pasauli: #71. Franču Polinēzija - home made
 7. jcb kreditkarte antrag reise at 19:30

  hehehee I got cancelled school! =P but i also fell on my ass… down three steps…. and i have a big huge bruise on my butt that looks like three lines…

 8. scout24 versicherungsvergleich at 13:56

  OK..I went and enlarged all the photos and just smiled the whole time. What an incredible, beautiful group of women. I am so blessed to know each and every one of you!!!!

 9. http://www./ at 19:54

  I have read what a lot of oth­ers have shared about Remote View­ing and am very inter­ested.I am anx­iously wait­ing to have the details on how to prac­tice RV. A lot of us need to havesome sim­ple details on the pro­ce­dure and whatto expect as a result of our efforts.Look­ing for­ward to your next e-mail.Don

 10. kredit check service number at 18:22

  Apr16Nina “Cream” Recently was introduced to your music & the moment I heard u play your accordion I feel in love =) …Great show out in Tucson 4/14/12 !(4/14/12 | AVA Amphitheater (Casino del Sol) | Tucson, AZ)

 11. http://www.bestcoingenerator.info/ at 18:59

  ‘colocalization’. You used to see it in papers too. I guess these days there must be ImageJ plugins to do it properly w intensity correlation analysis, or something. Also curious to know if everyone uses the same technique – guess Steve Caplan must do shedloads of fluorescence colocalization stuff too.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.