Es jau gandrīz sāku rakstīt par sen pagatavoto Gambijas ēdienu, bet šodien pēkšņi uzradās tēma ārpus gastronomijas, par kuru nespēju noturēties neuzrakstījis.

Sākās tas viss ar to, ka pēdējā GEO ir raksts par Hamburgu. Labs raksts, ar smukām bildēm, tāpēc izdomāju paskatīties, cik tad maksātu uz to Hamburgu aizlidot. Es parasti, lai skatītos lidojumu laikus un cenas, izmantoju Momondo servisu, kas, īsi aprakstot, ir tāds cenu apkopotājs. Izmantoju tāpēc, ka tam ir laba aplikācija telefoniem. Vienkārši ērta. Un tā nu es meklēju lidojuma iespējas un cenas “uz dullo” izvēlētos datumos, bet šis man ņem un parāda sekojošo – lētākais ir AirBerlin, nākamais lētākais ir AirBaltic.

Pats par sevi šis fakts nebūtu nekas interesants, jo dzīvē mēdz gadīties, ka pat Lufthansa ir lētāks variants, bet šis ir interesants ar to, ka brīdī, kad es lasu informāciju, es zinu, ka AirBaltic uz Vāciju lido “sadarbībā ar AirBerlin”. Un arī lidojumu laiks un ilgums norāda uz to, ka tas ir precīzi viens un tas pats reiss, zīmējums uz lidmašīnas astes ir viens un tas pats, tikai biļetes pārdevējs ir cits.

Un, lai eksperimenta rezultātus nostiprinātu, ieiesim internetā un pameklēsim nopietni.

Pirmais gadījums. AirBaltic. Lidojums 9.05 – 16.05. Cena EUR 292.63.

AirBaltic cena lidojumam uz Hamburgu

Otrais gadījums. AirBerlin. Lidojums 9.05 – 16.05 precīzi tajos pašos laikos EUR 245.35.

AirBerlin1

Lai nebūtu nekādu pārpratumu, ka pasažieri lidostā mēģina iesēdināt ne tur, uzreiz tiek parādīta informācija, ka īstais vedējs būs AirBaltic.

AirBerlin pārvadātājs

Lai nebūtu nekādas spekulācijas, godīgi pasaku, ka abām aviokompānijām izvēlējos pēc satura vienādus pakalpojumus, respektīvi, vienu nododamās bagāžas vienību un iespēju par naudu mainīt lidojuma laiku. AirBaltic to sauc par ekonomisko klasi, bet AirBerlin FlyClassic.

Jā, protams, AirBerlin nepiedāvā neko daudz variācijas iespējas. Pie AirBaltic ir iespējams dabūt lētākas biļetes. Atsakāmies no lidojuma pārcelšanas iespējas, samierināmies, ka par vienu eiro pienāksies mazāk BalticMiles punkti, piepērkam to vienu bagāžas vienību klāt pašrocīgi un iegūstam… EUR 254.61.

Sasodīts, tik un tā dārgāk, nekā AirBerlin!

Es saprotu, ka nav jau nekāda milzu starpība cenā, ka papildus var savākt lojalitātes punktus, kurus pēc tam lietderīgi izmantot utt., bet, ja lido pieci cilvēki, tad uz aci izskatās, ka to vienu lojālo lidojumu vari pats atpelnīt vienā reizē, nevis sūri grūti punktus krājot… Un kur vispār ir loģika – paši pārdod dārgāk, nekā citi spēj šo pašu, mūsu preci pārdot? Varbūt tas ir kaut kāds īslaicīgs vāciešu mārketings, kur viņi cieš zaudējumus, bet cenšās, lai klienti pamana, ka viņi tagad var “ar savējiem” uz Rīgu aizlidod?

Pamēģināju, vēl mazliet padarbināju Momondo. Uz Frankfurti viss ir normāli, AirBaltic ir lētāks. Uz Berlīni gan šis pats joks ir spēkā – lētāks ir AirBerlin. Minhenei man bija slinkums mainīt datumus, bet citas Vācijas pilsētas nemeklēju, jo no galvas neatceros, uz kurieni vēl viņiem ir tiešie reisi.

Morāle ir vienkārša. Ja arī zini, ka konkrētai aviokompānijai konkrētā maršrutā vajadzētu būt lētākajai, ir vērts pameklēt, vai viņi tur nelido “sadarbībā ar” kādu, un šis kāds varbūt piedāvā to pašu lētāk.