Vistas jassaEs parasti par ziņām medijos, tādām kā “Latvijas vārds plaši izskan pasaulē” un tamlīdzīgām, esmu diezgan skeptisks. Bieži pirmavotā, kur tas vārds ir izskanējis, attiecīgo rakstu pēc pāris stundām atrast normālā veidā nav iespējams. Bet tas netraucē šeit vēl vairākus mēnešus tīksmināties, cik mēs esam svarīgi, iedomāties, kā par mums visa pasaule runā pie vakariņu galdiem. Pārspīlēt savu nozīmīgumu, vienvārdsakot.

Man likās, ka ar “seno Kurzemes koloniju” Gambiju būs līdzīgi, ka būs problēmas internetā atrast kaut mazāko norādi uz Kurzemes un Gambijas sakariem, bet es biju patīkami vīlies.

Gambija bija Kurzemes pati pirmā kolonija Āfrikā. Protams, ne visa mūsdienu Gambija, bet vairākas salas, kas tika izmantotas kā bāze tirdzniecībai. Svētā Andreja sala atrodas Gambijas upes augštecē, upei pa vidu, stratēģiski ļoti svarīgā vietā. Pēc hercoga Jēkaba angļi, kas ieņēma viņa būvēto fortu, izmantoja šo vietu, lai piespiestu visus ne-angļu kuģus maksāt nodokļus. Respektīvi, hercogs ir bijis nopietns vīrs, un viņa nozīmīgums nekādā ziņā nav pārspīlēts.

Te gan nevienam nevajadzētu iedomāties, ka Gambija ir kārtējais pierādījums mūsu mazās tautiņas cīņas sparam, jo Gambiju Kurzeme ieguva pavisam vienkārši. Nopirka. Par naudu. Šķiršanās no kolonijas gan bija kā parasti – ar spēku. Otrā Ziemeļu kara laikā zviedri iebruka Kurzemē un Jēkabu apcietināja. Kamēr viņš bija aizņemts, sēžot cietumā, tikmēr Āfrikas kolonijas dalīja visi, kurus tas interesēja un kuriem bija vai nu nauda, vai ieroči, visbiežāk abi divi. Tā no sākuma Jēkaba fortu dabūja holandieši, tad to ieņēma zviedru pirāti, kuri pēc tam to pārdeva atpakaļ holandiešiem. Kad Jēkabs atkal bija uz brīvām kājām, viņš mēģināja iepriekšējā laika spožumu atjaunot, bet tas līdz galam neizdevās. Gambiju dabūja angļi, bet visu pārējo vēlāk dārgās ballītēs notrieca Jēkaba dēls Kazimirs.

Tā bija interesantā vēstures daļa. Tālāk seko statistika par IKP, etnisko sastāvu un reliģijām. Tai vietā es piedāvāšu dažus gambiešu sakāmvārdus, tos, kuri man vislabāk iepatikās.

“Lai arī cik ilgi baļķis peldētu upē, tas nekad nekļūs par krokodilu.”

“Ja ēzelis tev iesper, un tu iesper ēzelim atpakaļ, jūs abi esat ēzeļi.”

“Pirms ārstē citus, izārstē sevi!”

Recepte būs vistas jassa Gambijas gaumē. Jassa ir vai nu vistas vai zivju ēdiens, populārs Rietumāfrikā. Katrā reģionā tas ir mazliet savādāks. Es pat teiktu vairāk – gan jau ka katra vecmāmiņa jassu gatavo ar savām neatkārtojamām, slepenām niansēm.

Mēs gatavosim šādi. Ņemam 2 kg vistas fileju, sagrieztu katru apmēram četrās daļās, sarīvējam 400 g sīpolus, smalki sagriežam 4 čili piparus. Vistu aplejam ar sulu no viena citrona, apkaisām ar sāli un apcepam sviestā. Pievienojam sīpolus, čili un apmēram 300 ml buljonu. Uz lēnas uguns vārām, kamēr vista ir mīksta un praktiski viss šķidrums iztvaikojis. Pasniedzam ar rīsiem.

Nezinu, vai šis ēdiens ir bijis tradicionāls arī Kurzemes koloniju laikos, taču, ja ir bijis, tas noteikti varētu būt papildus motivators sēsties kuģī un doties piedzīvojumos.

Nākamreiz Gruzija. Ēdiens jau ir pagatavots, atliek tikai uzrakstīt.