Vistas čahohbiliEs teiktu, ka Gruzija ir bijušās Padomju Savienības teritorijā tas, kas Eiropai ir Itālija. Dienvidos, ir jūra, ir kalni, ir daudz garšīgu ēdienu un ir vīns. Tikai mums, vismaz lielākajai daļai, ir gan fiziski, gan psiholoģiski vieglāk aizbraukt uz jebkuru Itālijas vietu, nekā uz Gruziju. Un arī lidmašīnas biļetes uz Tbilisi ir dārgākas, nekā uz Rietumeiropu. Uz vietas gan noteikti būtu lētāk Gruzijā, toties nebūtu drošības sajūtas, vai siltais ūdens būs visu laiku, vai tikai konkrētās stundās.

Es, piemēram, neesmu bijis Gruzijā. Gribētos jau (gribētos gan vēl arī uz vairumu citām zemēm, un nav skaidrs, kurā vietā prioritāšu sarakstā ir Gruzija), bet pagaidām nav sanācis. Pagaidām priekšstatu par šo zemi gūstu no aprakstiem spīdīgos žurnālos un no video, piemēram, šī te.

Toties ar Gruzijas un gruzīnu nosaukumu ir pavisam interesanti. Rietumeiropā un, attiecīgi arī Amerikā lieto nosaukumu Georgia, kas ir cēlies no arābu un persiešu valodām, kurās gruzīni ir saukti kā “gurğ”, kurš ir noklausīts kādā no viduslaiku krusta kariem. Protams, lai vieglāk atcerēties, tika atrasta sakarība ar Svēto Juri, kurš arī pazīstams kā Svētais Džordžs. Latviskais “Gruzija” pie mums ir nonācis no tāda paša nosaukuma lietošanas krievu valodā.

Nesen, apmēram pirms diviem gadiem, Gruzijas Ārlietu ministrija lūdza visus, kas viņus sauc “krievu stilā” par Gruziju, turpmāk lietot nosaukumu Georgija. Kas, pēc manas saprašanas, ir divkārt dīvaini, jo paši viņi savu zemi sauc par Sakartvelo, respektīvi, katvelo zemi, kur “kartvelo” ir gruzīnu tautas nosaukums. Tad jau būtu gājuši līdz galam un izskaidrojuši visai pasaulei, ka gadsimtu gaitā ir radusies kļūda, ka vajadzētu to labot un turpmāk saukt viņus pareizā vārdā.

Gruzīniem, kā izrādās, lai cik tas dīvaini neizskatītos, šodien lūkojoties uz viņu politisko situāciju, ir bijusi pašiem sava valsts, monarhija ar daudziem veiksmīgiem valdniekiem vairāku gadsimtu garumā. Veiksmīgākais periods bija no 12. gadsimta līdz 13. gadsimta sākumam, kas ir pazīstams kā Gruzijas Zelta laikmets vai Gruzijas Renesanse, kam bija raksturīgs romantisks bruņinieku laiks, sasniegumi filozofijā, daudzi jauninājumi valsts un tautas pārvaldē, ieskaitot etnisko un reliģisko toleranci. Līdz kaut kam tādam rietumeiropiešiem nācās gaidīt ilgi, ilgi.

Gruzija ir laidusi pasaulē vairākus pazīstamus savas tautas dēlus. Pazīstamākais ir Staļins, savā dzimtajā apvidū bērnībā pazīstams kā Džugašvilli.

Bet pietiks par slikto. Gruzijā ir dzimusi arī Keitija Melua, kura gan astoņu gadu vecumā pārcēlās uz Ziemeļīriju un tad 14 gados uz Angliju, tā ka viņas gruzīnu akcents vairs nav manāms.

Un, kā jau es minēju, Gruzijā ir lieliska virtuve. Paši nacionālākie ēdieni man gan nelikās īpaši saderīgi ar manu gaumi, tāpēc izvēlējos pagatavot to, kas vairākos internetos bija lietotāju atzīts kā pats labākais. Vistas čahohbili. Starp citu, šis ir ēdiens, kuru varētu uzskatīt par sākumu manām gaitām virtuvē. Apmēram pirms desmit gadiem.

Ņemam kilogramu mīļākos vistas gabaliņus, apcepam sviestā. Pievienojam puskilogramu smalki sagrieztus sīpolus, piparus, četras sakapātas ķiploka daiviņas un garšvielas. Garšvielas vajadzētu tās, kurām nosaukums ir hmeļi-suneļi. Ja mums tagad būtu cita kultūras telpa, šo maisījumu varētu dabūt jebkurā lielveikalā, bet tagad nekā. Variet izvēlēties no itāļu, grieķu, vai vienkārši Vidusjūras un tamlīdzīgām receptēm, bet no Gruzijas nekā. Kā mani palaboja komentāros, garšviela ir pieejama jebkurā lielākā RIMI vai Maksimā. Bet, ja nu gadījumā nav pa ceļam un jātaisa pašiem, te būs recepte. Vajadzēs vienu tējkaroti.

Kad vista brūna, pievienojam tomātus un liellopa buljonu tā, lai vista ir nosegta. Uzliekam vāku, nogriežam karstumu un sautējam līdz vista mīksta un nāk no kauliem nost.

Pasniedzam ar vārītiem kartupeļiem. Kartupeļus var, īsi pirms ēdiens gatavs, ielikt pie vistas, lai piesūcas ar garšu.

Nākamreiz būs Vācija. Kaut kas no Vācijas dienvidiem, visticamāk.