Ietekmējos no DELFI tūrisma gida raksta par Toskānu, iepatikās formāts ar bildēm un īsu tekstu, un likās interesanti, ka mans pagājušā gada rudens ceļojums uz to pašu Itālijas reģionu izskatās diezgan savādāks. Te būs mana versija. Absolūti subjektīva.

Toskāna

Toskāna ir viens no populārākajiem romantisko filmu, seriālu un grāmatu apjūsmotajiem Itālijas reģioniem. Toskānā ir viss, kam vajadzētu raisīt romantiskas jūtas. Tur ir silti, tur ir vīns, tur ir ēdiens, tur ir itāļi. Vārdu sakot, viss tas pats, kas pārējā Itālijā. Un, starp citu, daļa no “Zem Toskānas saules” romantikas notika stipri zemāk – Amalfi piekrastē, kas arīdzan ir sasodīti romantiska, skaista un ar vīnu un ēdieniem bagāta vieta.

Florence

Florence

Florence ir pilsēta ar vēsturi, kas visvairāk saistās ar Mediči dzimtu. Mediči dzimta bija rūpīgi saimnieki, baņķieri, mākslas un zinātnes mecenāti, respektīvi ideālākie kandidāti tam, lai viņu Republikas galvaspilsēta vēl pēc vairākiem gadsimtiem atgādinātu par tā laika Florences varenību. Pilsēta, protams, ir pilna ar tūristiem, bet Florences Doms un vecais tilts ir vērts, lai to apskatei atvēlētu noteiktu sava ceļojuma laiku.

Florences lidosta, iespējams, ir ļoti maza un uz turieni nav tiešo reisu, atšķirībā no Pizas, taču pagājušā gada rudenī tieši šī lidosta bija vispievilcīgākā visā Dienvideiropā cenas ziņā maršrutā no Rīgas. Lidosta ir nekas īpašs, normālas autoostas izmērā, blakus ir autonoma.

Mikelandželo laukums Florencē

Florence, skats no Mikelandželo laukuma

Ja ir vēlme nofotografēt Florences klasisko skatu, ir jābrauc uz stāvlaukumu Mikelandželo laukumā (Piazza Michelangelo), tad kādas desmit minūtes tur jāpariņķo, jāpagaida, kamēr atbrīvosies vieta. Pēc tam jānofotografē Florence no augšas un jābrauc prom.

Sjēna

Sjēna

Sjēna ir stipri mazāka, bet tik pat skaista pilsēta kā Florence. Ja ir vēlme Sjēnā izbaudīt ko īpašu, tad ir jābrauc vai nu 2. jūlijā vai 16. augustā, kad galvenajā laukumā notiek zirgu skriešanās sacensības. Ja datumi nesakrīt ar iespējām, tad atliek laukumā iedzert espreso, uzkāpt tornī, izmest riņķi pa vecpilsētu, paēst pusdienas un braukt tālāk. Jā, starp citu, Sjēnā, tāpat kā Florencē, pats centrs ir automašīnām slēgtā zonā. Pie tam, nevis tā kā mums Vecrīga, bet tā, ka vispār iekšā braukt nedrīkst. Tāpēc mašīnu ir jāatstāj vienā no lielajām autostāvvietām pēc iespējas tuvāk slēgtās zonas robežai.

Sangalgano klosteris

Sangalgano

Šeit mans teksts varētu pilnībā sakrist ar iedvesmas avota tekstu, ja vien nebūtu bijis tā, ka Sangalgano klosteris ir lejā, savukārt akmenī iedurtais zobens ir kādu kilometru augstāk kalnā atrodošajā baznīcā. Bet tā vieta ir ļoti smuka, iespaidīga un nesezonā praktiski brīva no tūristiem.

Kjanti reģions

Kjanti

Toskānā ir nevis viens, bet vairāki vīna ceļi. Mums pazīstamākais Toskānas vīna reģions, droši vien, ir Kjanti (Chianti). Sāciet ceļojumu no Greve in Chianti, kurā ir gan muzejs, gan daudzi vīna veikali ar degustācijām, un tad nobrauciet pa SR222 šoseju uz leju līdz Castellina in Chianti. Vairāk veiksies tiem, kuri nebūs pie stūres.

Sandžiminjano (San Gimignano)

Sandžiminjano

Toskānas Manhetena. Senos laikos torņu bija vēl vairāk, taču tad, kad pilsētas dižciltīgie zaudēja karā, lielāko daļu nācās nojaukt. Mūsdienās ir palikuši tikai 14 torņi, bet tik un tā pilsētiņa skaitās viena no skaistākajām Itālijas mazpilsētām. Pilsētā ir pilns ar restorāniem, kā arī saldējuma kafejnīca, kuras īpašnieks ir vairākkārtējs pasaules čempions saldējuma gatavošanā.

Montepulčiano, Montalčino un Toskānas klasika

Montepulčiano

Divas pilsētiņas, kas slavenas galvenokārt ar vīnu (kāds pārsteigums!) – Vino Nobile di Montepulciano un Brunello di Montalcino. Gaumes lieta, protams, bet es teiktu, ka, ja kāds būs piekritis būt par šoferi Kjanti reģionā, lai varētu izbaudīt pasažiera priekšrocības šeit, tas būs vinnētājs. Bet arī vīna nedzērājiem būs ko redzēt. Pirmkārt, kalnainais ceļš no Montepulčiano uz Montalčino ar ciprešu alejām, kas ved uz lielākām vai mazākām villām un lauku mājām, ir visīstākā Toskānas klasika. Un, ja esat Toskānā rudenī, iespējams, ka sanāks paviesoties Montalčino sēņu ražas svētkos, kurā četru pilsētas kvartālu pārstāvji sacenšas savā starpā, liekas, pilnīgi visā – no sēņu grilēšanas līdz šaušanai ar loku.

Gastronomija

Siers Toskānā

Toskānā ēstuves izvēlē būs grūti kļūdīties. Vai nu izsmalcināti, vai pavisam vienkārši, ēdiens būs garšīgs, vīns būs vai nu vienkārši labs, vai arī ļoti labs. Noteikti pamēģiniet sieru, cietžāvētās desas, dažādus medījumu ēdienus un steiku Fiorentina. Un ja jums, kā jau tūristam, jautā, cik labi izcept, atbildiet – tā kā Fiorentina steikam jābūt. Un pēc tam nesūdzieties, ka ir par maz cepts, jo tādam tam ir patiešām jābūt.

Un vēl ēdiet saldējumu, bet to es jau pieminēju pie Sandžiminjano apraksta.

Nobeigumā prasītos pieminēt ko pamatīgi noslēdzošu, taču nekas nenāk prātā. Varbūt tas arī ir labi, jo Toskāna uzprasās uz atgriešanos. Tik daudz vīna palika nepagaršoti, tik daudz dažādu sezonu tipiskie ēdienie. Neizmērāma dažādība!