Reiz es teicu, ka vīni priekš manis klasificējas vienkārši – pēc krāsām un garšīgi / negaršīgi. Vairs nav taisnība. Nu jau pat esmu tik tālu ticis, ka spēju ar diezgan augstu veiksmes procentu piemeklēt ēdienam atbilstošu vīnu. Un šeit es nedomāju parasto formulu – ar zivīm balts, ar gaļu sarkans. Un, galvenais, pēdējos gados mani vīna pasaule (kas patiešām ir vesela pasaule!) ir pamatīgi ieinteresējusi.

Tam līdzi nāk arīdzan skumjā puse. Ja tu vīnu uztver vienkārši kā alkoholu saturošu dzērienu, tad vari izvēlēties pēc principa, kā reiz DEPO redzēju. Pāris ložņā gar plauktiem, meklē baltvīnu. Droši vien romantisks vakars ar zivju ēdieniem paredzēts. “Ņemam šo?”, “Varbūt šo?”. Beigās izlēma par labu tam, kuram bija par pusprocentu alkohola vairāk.

Tā, protams, ir zemākā galējība. Rīgā ir pilns ar veikaliem, kuros ir lieliska izvēle. Galu galā, pat viena reģiona ietvaros var mēģināt un mēģināt, katru reizi atrodot kaut ko jaunu. Interesanti garantiju būs ilgāku laiku. Taču agri vai vēlu interese sāk noplakt. Un vēl tā skumjā situācija ar lielāko daļu “konsultantiem”…

Lūk, situācija no dzīves. “Vai varu palīdzēt izvēlēties?”. “Nē, es tāpat, skatos, kas jums te interesants”. “O, mums ir daudz kā interesanta!”. “Nu, labi, pastāstiet par šo”… Puisis paņem rokās pudeli un sāk stāstīt – vīns ir no Itālijas, Kampanjas reģiona, tas ir Itālijas dienvidos, kur Neapole… Fantastiski, paldies, es tur esmu bijis, Itālijas ģeogrāfiju man nevajag mācīt, varbūt par vīnu varētu pastāstīt? Ņem un nolasa to, kas ir uz tulkotās etiķetes rakstīts.

Vai arī citreiz. Interesē brunello. “Ko varat par šo pastāstīt?”. “O, šis ir labs vīns, tieši šis gads arī ļoti labs!”. “Bet kāpēc, lūk, šis ir gandrīz divreiz dārgāks?”. “O, tāpēc, ka šim vīnam ir ļoti labs gads!”.

Tas ir apmēram tāpat kā situācijā, kad tu domā, ka ceļojumu aģents tev palīdzēs atrast labāko variantu no iespējamajiem, bet viņš tev piedāvā lidot līdz Lisabonai un, lai nokļūtu līdz Madeirai, noīrēt automašīnu.

Protams, kad vairs nespēj atrast neko patiešām aizraujošu vidējos plauktos, vari pāriet uz augšējiem, kur katrs vīns maksā vairākus desmitus eiro un katrā no tiem būs kaut kas savs, neatkārtojams un fantastisks, taču, kā reiz teica viens mans draugs, nav nekāda māksla par dārgu naudu nopirkt labu vīnu, ir māksla atrast labu vīnu par normālu cenu.

Un šeit nāk palīgā internets. Pirms gadiem pieciem internets Latvijas iedzīvotājam nebija pārāk draudzīgs. Ja Latvijas iedzīvotājs gribēja nopirkt vīnu internetā no ārzemēm, viņam tas vai nu neizdevās vispār, vai arī izmaksāja ļoti dārgi. Arī tagad liela daļa ļoti labu interneta vīna veikalu Vācijā, Itālijā un Francijā uz Latviju vienkārši nesūta, un vēl tik pat liela daļa sūta par ļoti nepievilcīgām cenām. Ja ir vēlme nopirkt pa tiešo no vīndariem, tie par sūtīšanu prasa vēl vairāk. Bet, ja labi pameklē tad kaut ko var atrast. Un atradums ir tā vērts!

Zemāk trīs paša pārbaudīti interneta veikali, kuri sūta vīnu uz Latviju, pie tam dara to par tik pieņemamām cenām, ka iekšējais skopulis pārāk neprotestē. Visi ir paša pārbaudīti, nekādi uzmetieni nav piedzīvoti.

Vinatis

vinatis

Pirms daudziem, daudziem gadiem, ja vajadzēja izvēlēties vīnu priekš “īpaša gadījuma”, es noteikti izvēlējos franču vīnu. Kāpēc? Tāpēc, ka tik labi skan – “franču vīns”. Tas jau nekas, ka patiešām labi ne tikai skan, bet arī ir patiešām smalki tikai īpašu reģionu īpaši vīni, bet kas tad tādam jaunietim tādas zināšanas dos, un kur tad vēl iespējas tādu naudu samaksāt. Bet patiesībā, globāli ņemot, nav arī tik traki. Tā jau tikai pie mums, pieejot pie vidējā plaukta un paņemot franču vīnu par normālu cenu, tādu tipisku, ar grafiski attēlotu mezon vai šato, vienvārdsakot, klasisku etiķeti, pārsteiguma nebūs nekāda, visi kaut kā vienādi garšo. Pašā Francijā, jebkādā Carrefour supermārketā vīns par to pašu vai zemāku cenu būs gan labs, gan interesants, gan gribēsies vēl.

Šis fakts man lika pameklēt internetā, kādas ir iespējas pasūtīt vīnu no Francijas. Un, izrādās, ka ir. Vinatis pārdod un sūta gan klasiskās vērtības a la šablī, bordo, šampaniešus utt., gan arī priekš latviešu patērētāja mazāk tipiskus vai neredzētus vīnus no Langedokas, Rusiljonas, pat Korsikas vai citiem tik pat interesantiem apgabaliem. Un, starp citu, cik es salīdzināju cenas šampaniešiem iekš Vinatis un iekš Rīgas veikala, kurā ir lielākā man zināmā šampaniešu izvēle – vienai un tai pašai pudelei cena atšķiras ievērojami! Par labu frančiem, protams.

Tiem, kas nevar izdomāt, ko lai pērk, veikalnieki piedāvā izvēlēties no saraksta, kurā ir vīni, kurus ir novērtējis Roberts Pārkers. Jā, un tur ir ne tikai franču vīni, bet arī kaut kas no Spānijas un mazliet pārējās pasaules.

Sūtīšanas cena ir pievilcīga. 23 eiro par jebkuru daudzumu līdz 18 pudelēm. Un tad par katru pudeli 1 eiro klāt. Sūta viņi tā, ka beigās līdz durvīm nonāk ar DPD kurjeru.

Only Italian Products

Only Italian Products

Šis ir interneta veikals, ar ko man visa šī padarīšana aizsākās. Un neba jau ar vīnu. Meklēju internetā, kāda ir atšķirība starp Parmas prošuto un Sandanieles prošuto. Google piedāvāja abus nopirkt un pašam pamēģināt. Pie reizes pamanīju, ka tur pat var nopirkt ļoti ievērojamu sortimentu ar itāļu vīniem. Nekādu vērtējumu, kas atvieglotu izvēli, tur nav, jo, būsim godīgi, itāļi pārdošanai pieiet stipri relaksētāk, nekā viņu franču vai vācu kaimiņi, taču izvēle ir patiešām liela. Un ir jau arī pilns internets ar meklēšanas rīkiem, kas pēc nosaukuma spēs pateikt, vai ir vērts pirkt, vai nē.

Ar Itālijas vīnu izvēli Latvijā ir stipri labāk, nekā ar franču vīniem, vai, vēl trakāk, Austrijas vai Portugāles vīniem, taču šis interneta veikals tik un tā ievērojami pārsit mums pieejamo sortimentu. Piemēram, kur jūs Rīgā nopirksiet kaut ko no Vernaccia di San Gimignano? Protams, nav jau tā, ka visiem baigi vajag, tāpēc arī ieslēdzas pieprasījuma / piedāvājuma likums. Bet, tomēr – pirmais Itālijas DOC (Denominazione di Origine Controllata)…

Jā, un šajā veikalā, papildus vīnam ir vērts iegādāties arī ēdienu – prošuto, sieru, desas utt. Īstu Prosciutto di Parma, kurā nav nekā cita kā vien cūkgaļa un sāls!

Sūtīšanas izmaksas sākumā izliekas dārgas, taču pēc tam, kad pirkuma kopsumma pārsniedz 120 eiro, piegādei tiek dota 50% atlaide. Šeit galvenais ir eksperimentēt, jo visa sūtīšanas aprēķināšana notiek balstoties uz svaru. Sūta līdz namdurvīm ar UPS, sūtījumam varat sekot ar kodu internetā.

Wein + Vinos

Wein + Vinos

Pagājušo gadu, kad pirmo reizi biju Madridē, aizgājām vakariņās. Pārējie divi bija gatavi ņemt Riohas vīnu, taču es teicu, ka riohu mēs varam dabūt jebkurā laikā jebkurā vietā, tāpēc labāk pamēģināsim kaut ko savādāku, un izvēlējos vīnu no Castilla y León. Fantastisks! Protams, ka to Rīgā vajadzētu ar uguni meklēt, bet, visticamāk, tik un tā neizdotos. Man jau liels piedzīvojums bija Andalūzijā, kurā vīna ražotnes vai nu nav vispār, vai arī ir tik nemanāma, ka nav vērts pieminēt, toties jebkurā lielveikalā bija Katalonijas vīni tādā sortimentā, kādu Rīgā pat saldākajos sapņos neredzēt. Pie mums, ieejot vīna veikalā, spāņu nodalījums liek domāt, ka Spānija vīna ražošanas ziņā ir stipri atpalikusi, taču, paskatoties kartē, kurā ir iezīmēti visi reģioni, tā vairs vis neliekas.

Un, lūk, te jums šis veikals. Visi reģioni, daudz vīnu, es pat atradu to konkrēto vīnu, kuru toreiz Madridē restorānā paņēmām. Un, tā kā pārdevēji ir vācieši, bizness ir ļoti draudzīgs. Piedāvā visādas pakas par atlaidēm. 6 pudeles Riohas vīnu ar 50% atlaidi. Pie sūtījuma pieliek katalogu. Bezjēdzīgi, bet patīkami.

Sūtīšanas izmaksas ļoti draudzīgas. 6 pudeles nāk par 9.90 eiro. Par 12 tāpat 9.90. Tad no nākamās uzreiz 19.80. Un tā līdz 24 pudelēm. Tad 29.70. Tātad, 9.90 eiro par katrām 12 pudelēm. Sūta no Vācijas ar DHL, bet pie mums līdz galam nonāk ar Eksprespastu.

Tādas, lūk, iespējas. Domāju pie šī neapstāties un atrast vēl kaut ko labu. Tikko kaut ko atradīšu, došu ziņu!